Knižné novinky

Január 2012

Pre deti

 

 

 

Pre dospelých

 

 

 

 

December 2011

Prevzaté z webovej stránky www.martinus.sk, www.portal.cz

Beletria

Deti púšte

Novinka od autorky sfilmovaného bestselleru Púštny kvet. Nestala sa modelkou pre to, aby zarábala veľké peniaze, ale aby upozornila na to, čo sa deje v Afrike, ako sa ubližuje malým dievčatkám. Pretože obriezka je skutočne drastická a poznamená dievča na celý život. Je to krvavé mäsiarstvo, strata pocitu ženskosti, istoty aj sebaúcty.

Britská spoločnosť je otvorená rozmanitým kultúram, tradíciám, jazykom i životným štýlom. Môžete tam vyznávať akékoľvek náboženstvo a nikto sa nevzrušuje, ak sa rozhodnete nosiť svoj národný odev. Sloboda a tolerancia patria medzi najväčšie úspechy Británie. Myslím, že aj preto má Spojené kráľovstvo takú pestrú spoločnosť a je vzorom pre ostatné krajiny. Tolerancia však môže znamenať aj to, že ľudia mimo prisťahovaleckých skupín si občas nevšímajú temné tajomstvá prisťahovalcov. Tolerancia môže ľudí zvádzať na domnienku, že je v poriadku – alebo dokonca správne – odvrátiť sa, keď príslušníka etnickej menšiny v mene tradícií týrajú vnútri jeho komunity. Tolerancia môže znamenať, že ľudia sa dostávajú do rozpakov, ak majú zasiahnuť alebo vystupovať proti tradičným zvyklostiam. Pre tých, ktorí sa nemôžu vyjadriť vo vlastných spoločenstvách, pre niektoré ženy a najmä pre mnoho dievčat, je takáto tolerancia veľmi krutá. Nestala som sa modelkou pre to, aby som zarábala veľké peniaze alebo preto, že by som po tom túžila. Modelingom som mohla upozorniť na to, čo sa deje v Afrike, ako sa ubližuje malým dievčatkám. Je to mučenie. Pretože obriezka je skutočne drastická, strašná a poznamená to dievča na celý život. Je to krvavé mäsiarstvo, strácate pocit ženskosti, istoty aj sebaúcty. Waris Dirieová

 

Nie na ústa

Chceli by ste nájsť lásku na internete? Alebo sa cez esemesky dostať k niekomu do postele? Potrebujete napísať list s prosbou o odpustenie? Vymyslieť žiadosť o ruku? Oslniť originálnymi prípitkami či duchaplnými statusmi na Facebooku? Neviete ako? Je tu človek, ktorý to urobí za vás. Väčšinu času trávi v obnosenom župane v dokonalo upratanom byte, má kávu, whisky a dobré pripojenie na internet. Má talent a depresie. Má aj sex a peniaze, ale nie toľko, koľko by si zaslúžil. Na lásku už nečaká a nenávisťou nestráca čas. A nie vždy otvára, keď mu zazvoníte. Ak sa chcete dostať do jeho divného sveta, otvorte novú knihu Maxima E. Matkina. Vraj žiadna predtým nebola tak veľmi zo života.

 

 

Všetko mohlo byť inak

Nič nie je také, ako sa na prvý pohľad javí – tak by sa dala asi najvýstižnejšie charakterizovať románová prvotina Edity Nemcovej. Úvodné riadky románu Všetko mohlo byť inak si, ako sama priznáva, zapísala na servítku v reštaurácii počas dovolenky v Chorvátsku. Centrom diania sú spletité životné osudy dvoch priateliek. Tvrdej a nekompromisnej Kristíny spoliehajúcej sa v každej životnej situácii v prvom rade na seba a submisívnej Zlatici unášanej životom ako zrnko vo vetre. Dve ženy na prvý pohľad také rozdielne, a predsa sú si podobné v tom, že obe zaplatili priveľkú daň za chybné rozhodnutie z mladosti. Jedna preto, lebo nedokáže odpustiť, druhá sa zasa snaží ignorovať jeho dôsledky...

 

 

Nebo, peklo, raj

Život sa vie s nami pohrať. Raz sa cítime ako v raji, inokedy je to úplné peklo.
Marcel padá z problému do problému. Keď stretne svoju životnú lásku, konečne dospeje, ibaže osud sa s ním nepríjemne zahrá a jeho šťastie sa rúca ako domček z karát.
Agáta po dovŕšení osemnástky opúšťa detský domov. Usiluje sa zaradiť do bežného života. Nepripravená sa ocitne vo víre intríg a falše. Svoju lásku stretne za podivných okolností. Oddá sa jej bezhlavo, prehliada nedostatky aj spôsob života milovaného muža. Bezvýhradne ho obdivuje a nasleduje.
Hrdinovia príbehu sa ocitnú na pokraji priepasti, keď potrebujú pevnú pomocnú ruku. Stihnú sa jej zachytiť? Znamená podaná ruka symbol neba, pekla alebo ich zavedie do pokojného raja?

 

Ako vidieť svojich anjelov

Anjeli a viera v anjelov ovplyvňujú životy čoraz väčšieho počtu ľudí. Kto sú však tie svetelné bytosti, ktoré poskytujú útechu, uzdravujú a podnecujú ľudí na celom svete? Prečo sa dnes objavujú viac ako predtým? Ako sa vlastne prejavujú? Ako môžete vidieť alebo počuť svojho anjela? Ako viete, ktorého anjela máte osloviť? Skrátka, ako zistíte, že vo vašom živote sú anjeli? V tejto knižke vám na otázky odpovie odborníčka na tému anjelov. Jej kniha prináša najnovšie informácie a rady, ako postrehnúť prítomnosť anjelov v každodennom živote, ako porozumieť ich odkazom a ako sa nimi riadiť pri dôležitých životných rozhodnutiach. Okrem informácií týkajúcich sa anjelov strážnych, archanjelov, duchov a blízkych zosnulých sa dozviete aj o tom, aká je podstata a cieľ týchto duchovných bytostí, čo môžu a čo nemôžu pre vás urobiť a ako ich môžete v čase potreby požiadať o pomoc. Všetci, ktorí hľadajú duševnú potravu, určite ocenia príručku, ktorá pomôže nielen dnes, ale aj každý iný deň privolať do života moc, čaro a kúzlo anjelov.

 

 

Schovaný, neschovaný, idem

Po bestselleroch Intimita vlkov, Posadnutosť a Ružový trojuholník, vydáva spisovateľ a scenárista Jozef Heriban poviedkový román Schovaný, neschovaný, idem. Originálny zmysel pre humor, dráždivá sexualita, kompozičné novátorstvo, ale aj prekvapujúce prechody z reality do absurdity sú zárukou neopakovateľného čitateľského zážitku. Heribanove postavy sa hrajú na skrývačku. Vystierajú ruky, aby sa dotkli niekoho blízkeho. Stále znovu a znovu hľadajú vo svojom živote lásku, nehu, pravdu a porozumenie.

Desať, dvadsať, tridsať,
začal Gašpar kričať,
že ho brucho bolí,
zjedol kilo soli...

Schovaný, neschovaný, idem...

Detská literatúra

Brána času - Hrozba dinosaurov

Jup, Vicky a Nick z Klubu záhad prichádzajú na stopu nepochopiteľnej veci. V pivnici hradu Sokolia skala, na ktorom žije Jup so svojím otcom profesorom Katzom, sa skrýva dosiaľ neodhalené tajomstvo – brána času. Celá minulosť je nečakane na dosah! Tento objav chce zneužiť šialenec menom Lungati, ktorý zosnuje strašný plán, ako poslať trojicu z Klubu záhad nazad do čias dinosaurov, aby mu obstarala krv Tyrannosaura rex. Podarí sa v prvom diele novej edície Brána času bezpečne vrátiť členov Klubu záhad do súčasnosti a zmariť tak Lungatiho plány, ktoré by mohli ohroziť celé ľudstvo?

 

 

Príbehy zajačiak Mateska

Stále len mrkva! Malý zajačik už zjedol toľko červených mrkiev, že už o nich dokonca aj po nociach sníva. Len by rád konečne raz okúsil voľačo iné. Či ho môžu žaba, vták alebo milý oslík pozvať na obed? Po takom jedle musí Matúš bezpodmienečne nájsť koniec prekrásnej dúhy. A potom už väzí malý zajačik až po obidve uši uprostred zajačieho dobrodružstva.

 

 

 

Zvedavá ovečka Molly

Malá ovečka Molly už vôbec nerozumie svetu. Prečo vždy bežia psi práve za ňou? Prečo je Emma, najtlstejšia ovca zo všetkých, odrazu štíhla jako srnka? Ach, to je pekne zmätené. Našťastie je tu starý somár Eduard, ktorý Molly všetko vysvetlí. Ale aj somár potrebuje nejakú prestávku, a tak sa Meli ocitne v svojom vlastnom dobrodružstve...

 

 

Náučná literatúra

Míče, míčky a hry s nimi

Soubor her pro děti ve věku od 4 do 9 let
- Hry s malými míčky
- Hry s velkými míči
- Házení
- Pálkování
- Kopání
Hry s míči rozvíjejí obratnost a pohybové schopnosti a zároveň jsou průpravou pro míčové sporty. V této knize najdete řadu námětů pro hry s míči různých velikostí, házení (průprava pro vybíjenou, házenou), koulení, kopání (příprava pro kopanou), odrážení pomocí předmětů ¦ pálky, holí a dalších (pro golf, kroket, florbal). Autorka se krátce zmiňuje i o historii vzniku různých míčových her a poskytuje rady, jak postupovat při nácviku základních dovedností. U každé hry jsou uváděny varianty pro jednotlivce, dvojice a skupinu.

 

Návykové chování a závislost

Shrnutí nových psychologických a medicínských pohledů na vznik, projevy, možnosti terapie a prevence návykového chování a závislostí předkládané naším předním odborníkem na danou problematiku.
Autor v knize vysvětluje základní pojmy, popisuje psychologické a biologické mechanismy návykového chování a uvádí podrobný přehled typů závislostí. Věnuje se také zvláštnostem věkových kategorií, pohlaví, vlivu rodiny, kultury a náboženství. Ve druhé části své práce popisuje postupy používané při léčení nejrůznějších návykových problémů. Tato hutně zpracovaná kniha je určena psychologům a terapeutům, sociálním pracovníkům, učitelům a vychovatelům (zejména těm, kteří se zabývají drogovou prevencí), lékařům. Kniha vychází v aktualizovaném vydání.

Deset slov o víře

Populární autor příběhů pro duši rozebírá v deseti kapitolách důvody, proč má smysl být křesťanem. Na příkladech textů z Písma, ze slavných autorů i z příběhů všedního dne ukazuje smysluplnost volby člověka pro křesťanství a víru. Přijetí křesťanství (poselství Krista a církve) chápe jako obdarování pro každého člověka, který ve svém životě touží po nalezení společenství, přístřeší pro svou duši (M. Zulehner), vertikální rozměr své existence i přesah, který směřuje za tento pozemský život.
Známý salesiánský kněz Bruno Ferrero je autorem mnoha narativních spirituálních knih „pro potěchu duše“.

 

Jak si poradit s pravopisem

Cvičení pro děti s dysortografií
Dysortografie je specifická porucha pravopisu. Obvykle se vyskytuje spolu s dalšími specifickými obtížemi, nejčastěji dyslexií (poruchou čtení), nebo s poruchou psaní (dysgrafií). S pravopisem se potýká nejen nemálo žáků základních i středních škol, ale i vysokoškoláci. A pravopisné chyby najdeme na mnoha místech kolem nás – stačí se podívat na reklamní poutače nebo prolistovat noviny. Česká mluvnice je hodně komplikovaná a děti, které mají poruchu učení, mohou se spoustou jevů doslova zápasit. Knihu uvádí stručná teoretická část, která čtenáři přiblíží problematiku specifické poruchy pravopisu. Jednotlivá cvičení, kterých jsou v knize stovky, se zaměřují na určité pravopisné jevy, autor je uvádí stručným a jasným výkladem o daném jevu a radí, jak s dítětem správně pracovat. Publikace v sobě tedy pojí potřebnou teorii s řadou praktických úkolů a může posloužit jako užitečný pomocník rodičů i učitelů dětí s poruchou pravopisu.
PaedDr. Božetěch Siwek, Ph.D. vystudoval učitelství pro 1. stupeň ZŠ a speciální pedagogiku. Působil jako učitel a speciální pedagog a v současnosti se zabývá speciálně-pedagogickým poradenstvím. Publikoval řadu článků v časopise Rodina a škola a v různých speciálněpedagogických sbornících.

Léčba koněm

Pouť otce za uzdravením syna
Kniha je skutečným příběhem Ruperta Isaacsona, rodáka z Jižní Afriky, jemuž se v americkém Texasu narodí syn Rowan. Rodina si s Rowanovou výchovou neví rady a nakonec se zjistí, že chlapec má autismus. Rupert však zjistí, že na jeho syna příznivě účinkují dvě věci: jízda na koni a domorodí léčitelé. Proto se rozhodne podniknout se svou ženou a synem cestu do míst, kde se odpradávna stýkají koně a šamanismus: do Mongolska. Kniha je fascinujícím příběhem této cesty – cesty za uzdravením syna. Kniha poprvé vyšla v roce 2009 a stala se bestsellerem, který už byl přeložen do několika jazyků. O rodině Isaacsonových a jejich cestě do Mongolska byl v roce 2009 také natočen filmový dokument. Rupert Isaacson se narodil v Londýně, ale vyrostl na koňské farmě v Jižní Africe. Žije v americkém Texasu a dříve se živil především jako poradce v oblasti chovu koní a autor cestopisů. Po úspěchu knihy Léčba koněm se stal světoznámým a věnuje se dnes propagaci hipoterapie.

Canisterapie

Pes lékařem lidské duše
Tato kniha volně navazuje na publikaci Pes lékařem lidské duše z roku 1999. Skládá se ze dvou nezávislých částí. Teoretická část je určena hlavně pro psychology, pedagogy, sociální a zdravotnické pracovníky, kteří se zajímají o terapeutický vztah člověka a psa, a je doplněna o nejnovější poznatky z oboru canisterapie, jak byly předneseny na 12. mezinárodní konferenci IAHAIO, pořádané v červenci 2010 ve Stockholmu. Praktická část je zaměřena na zájemce o praktickou canisterapii a všechny milovníky psů. Pojednává formou fiktivního rozhovoru o přednostech a úskalích canisterapie, zabývá se její formou soukromou i profesionální, hovoří o předpokladech lidí i psů a podmínkách pro to, aby ze vzájemného vztahu mezi člověkem a psem získávaly obě strany. Radí rovněž s výběrem psa a na závěr seznamuje se způsoby výchovy psů pro canisterapii na různých kontinentech.
MUDr. Lenka Galajdová je profesí lékařka, členka Britské královské lékařské společnosti, autorka knihy Pes lékařem lidské duše (1999).
Zdenka Galajdová je profesionální cvičitelka psů s kvalifikací psychologa zvířat.

Kyberšikana

Pracovní materiály pro učitele, žáky i studenty
Kyberšikana je „jen“ jiný projev šikany, přenáší se do ní rozdělení rolí ve skupině. Jejími prostředky jsou textové zprávy, e-maily, weby a sociální sítě. Pracovní materiály, které kniha obsahuje, jsou zaměřeny na bezpečné chování na internetu. Najdete zde hry a zábavné kvízy, které dětem a dospívajícím přiblíží rizika komunikace spojená s moderními komunikačními prostředky. Prostřednictvím zajímavých aktivit se dozvědí, že není neslušné odmítnout „žádost o přátelství“ i že není snadné odhalit identitu člověka, se kterým se seznámí přes internet. Příručka je určena především učitelům, ale i rodičům dětí školního věku a dospívajících a kromě her a aktivit nabízí i vysvětlení podstaty kyberšikany a rady, jak se zachovat, pokud se dítě stane její obětí.
Vanessa Rogers je učitelka, má dlouholetou zkušenost v práci s mládeží.